سفارش تبلیغ
صبا
تاریخ : دوشنبه 88/5/19 | 9:30 عصر | نویسنده : ناصر صفری (بیرانوند)

"سعدی شیرازی"

 

تولد: 606     ه . ق

وفات: 690   ه . ق

 

مشرف الدین ، مصلح بن عبدالله سعدی شیرازی بزرگترین نویسنده و شاعر قرن هفتم هجری قمری است. تخلص او به (سعدی ) به دلیل انتساب به ( سعدابن ابی بکربن سعد بن زنگی) بوده است . تحصیلات ابتدایی را در شیراز آموخت ، سپس برای تکمیل معلوماتش به بغداد رفت ودر مدرسه نظامیه وسایر محافل علمی کسب علم کرد.

او برای مدتی بیش از سی سال به کشورهای مختلف جهان از جمله عراق ،سوریه،عربستان وکشورهای شمال آفریقا سفر کرد . آغاز سفر او همزمان با حمله ی مغول ها به ایران بود . اودر طول این مسافرت طولانی با ملت ها گوناگون ومذهب های مختلف و فرقه های آن آشنا شد. وی پس از بازگشت به ایران آثار بسیار ارزشمندی را تالیف و تصنیف کرد که از شاهکار های مهم ادب فارسی می باشد.

 

تالیفات: بوستان(سعدی نامه) به نظم وگلستان به نظم ونثر :

 

نمونه شعر:

 

ای نفس اگر به دیده ی تحقیق بنگری           درویشی اختیار  کنی    بر  توانگری

 

ای پادشاه وقت چو وقتت فرا رسد            تو   نیز   با   گدای   محلت   برابری

 

گر پنج نوبتت به در قصر می زنند            نوبت به  دیگری  بگذاری و  بگذری

 

آهسته  رو که بر سر بسیارمردم است            این جرم خاک را که تو امروزبرسرکنی  

 

دنیا نیرزد   آنکه   پریشان کنی دلی            زنهار! بد مکن که نکرده است عاقلی

 

 

ازحال وجاه ومنصب وفرمان وتخت وبخت

بهتر   ز    نام     نیک     نکردند    حاصلی
تاریخ : دوشنبه 88/5/19 | 9:30 عصر | نویسنده : ناصر صفری (بیرانوند)


مهدی اخوان ثالث

تولد: اسفند ????

وفات: ? شهریور ????

 • مهدی اخوان ثالث در سال ???? در توس نو مشهد چشم به جهان گشود.

در مشهد تا دوره متوسطه ادامه تحصیل داد. پدر او که علی نام داشت، یکی از سه برادری بود که با انقلاب ???? روسیه به ایران آمد و شناسنامه ایرانی گرفت، از این رو آنان نام خانوادگیشان را اخوان ثالث به معنی برادران سه‌گانه گذاشتند.

شاعر پرآوازه و موسیقی‌پژوه ایرانی است. تخلص وی در اشعارش «م. امید» بود.

اخوان ثالث در شعر کلاسیک ایران توانمند بود. وی به شعر نو گرایید و آثاری دلپذیر در هر دو نوع شعرش به جای نهاده‌است. همچنین او آشنا به نوازندگی سه‌تار و مقام‌های موسیقیایی بوده‌است.

از نوجوانی به شاعری روی آورد و در آغاز قالب شعر کهن را برگزید.

 • در سال ???? دوره هنرستان مشهد رشته آهنگری را به پایان برد و همان جا در همین رشته آغاز به کار کرد. در آغاز دهه? بیست زندگیش به تهران آمد و پیشه? آموزگاری را برگزید.
 • اخوان چند بار به زندان افتاد و یک بار نیز به حومه کاشان تبعید شد.
 • در سال ???? با دختر عمویش ایران اخوان ثالث ازدواج کرد.
 • در سال ???? برای بار چندم به اتهام سیاسی زندانی شد.
 • پس از آزادی از زندان در ???? به کار در رادیو پرداخت و مدتی بعد به تلویزیون خوزستان منتقل شد.
 • در سال ???? از خوزستان به تهران بازگشت و این بار در رادیو و تلویزیون ملی ایران به کار پرداخت.
 • در سال ???? در دانشگاه‌های تهران، ملی و تربیت معلم به‌تدریس شعر سامانی و معاصر روی آورد.
 • در سال ???? بدون حقوق و با محرومیت از تمام مشاغل دولتی بازنشسته (بازنشانده) شد
 • در سال ???? به دعوت خانه فرهنگ آلمان برای برگزاری شب شعری از تاریخ ? تا ? آوریل برای نخستین بار به خارج رفت و سرانجام چند ماهی پس از بازگشت از سفر در چهارم شهریور ماه همان سال از دنیا رفت طبق وصیت وی در توس در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.
 • از او ? فرزند به‌جای مانده است.

مهدی اخوان ثالث نخستین دفتر شعرش را با عنوان ارغنون در سال ???? منتشر کرد.

با اینکه نخست به سیاست گرایش داشت ولی پس از رویداد ?? مرداد از سیاست تا مدتی روی گرداند. چندی بعد با نیما یوشیج و شیوه? سرایندگی او آشنا شد. شاهکار اخوان ثالث شعر زمستان است.

اخوان ثالث چند ماه پس از بازگشت از خانه فرهنگ آلمان در چهارم شهریور ماه سال ???? در تهران جان سپرد. وی در توس در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.

بخشی از شعر زمستان:

 سلامت را نمی خواهند پاسخ گفت

سرها در گریبان است

کسی سربرنیارد کرد پاسخ گفتن و دیدار یاران را.

نگه جز پیش پا را دید نتواند،

که ره تاریک و لغزان است.

وگر دست محبت سوی کس یازی،

به اکراه آورد دست از بغل بیرون؛

که سرما سخت سوزان است


تاریخ : دوشنبه 88/5/19 | 9:29 عصر | نویسنده : ناصر صفری (بیرانوند)

"سهراب سپهری"

 

سهراب سپهری در تاریخ پانزدهم مهر ماه 1307 در خانواده ای که اهل شعر، نقاشی، منبت کاری و دیگر رشته های هنری بود، زاده شد. کودکی و نوجوانی او به مطالعه، بازی در طبیعت، شکار و نواختن موسیقی گذشت. سهراب تا پانزده سالگی خود را در شهر کاشان گذراند و در نقاشی ها و اشعار او تاثیر این دوران و تاثیر طبیعت و گیاهان را می بینیم. سهراب سپهری شعر صدای پای آب را با الهام از قریه "چنار" واقع در حد واسط کاشان و مشهد اردهال سرود و دهکده زیبای  "گلستانه" واقع در اطراف               کاشان  الهام بخش او در سرودن شعر گلستانه شد.
آن طور که پریدخت سپهری در کتاب خود تحت عنوان سهراب، مرغ مهاجر می گوید برادرش تا چهارده سالگی در باغی زندگی می کرد که شمارش درخت هایش به سادگی امکان نداشت اما یک سال بعد را در خانه ای گذراند که در آن اثری از درخت و سبزه نبود. طبق نوشته خانم سپهری، سهراب در این دوران به مطالعه نویسندگان و شعرایی چون لامارتین، گوته، امیل زولا، شاتوبریان و هوگو پرداخت.
سهراب یک سال بعد یعنی پس از پایان تحصیلات سیکل اول متوسطه به تهران رفت و در دانشسرای مقدماتی نام نویسی کرد. پس از پایان دوران دانشسرا به کاشان بازگشت و به سرودن شعر و نقاشی تابلو مشغول شد. اما بعد دوباره به تهران رفت و برای تحصیل در رشته نقاشی در دانشکده هنرهای زیبا ثبت نام کرد. شعر و نقاشی سهراب همچون دیگر همعصران وی تحت تاثیر امواج نو قرار گرفت و او نیز وارد                          حیطه شعر نو و نقاشی مدرن شد.
سهراب اولین کتاب خود به نام مرگ رنگ را در سال 1330 چاپ کرد. زندگی خواب ها، شرق اندوه، صدای پای آب، مسافر و هشت کتاب از جمله آثار سهراب سپهری است. این هنرمند پرآوازه ایران در اردیبهشت ماه 1359 در اثر بیماری سرطان خون         درگذشت و در مشهد اردهال به خاک سپرده شد.
صدای پای آب یکی از سرودهای اوست. انگیزه سرودن شعر, مرگ پدر و تسلای مادر است. اواین سروده را به مادرش تقدیم داشته است. زبان روان, توصیف صادقانه دنیای عاطفی شاعر تصویرهای بدیع و تازه, غافلگیری های شاعرانه(آشنایی زدایی), ترکیب و موسیقی شعر و حتی بهره گیری از لغات عامیانه برشکوه تاثیر این شعر افزوده است.
این سروده بلند را به دو قسمت می توان تقسیم کرد: در قسمت نخستین, شعر آمیخته ای از حس و عاطفه و آرمان شاعر است. آب در این شعر رمز خود شاعر است که آرام و تازه از هر گوشه و کناری عبوری مکند و کاشان او در آغاز همان کاشان زادگاه اوست اما در قسمت دوم, دستگاه فکری شعر و فلسفی او چهره می نماید و کاشان او به اندازه جهان وسعت می یابد و جهان در نام کاشان تفسیر می شود: (اهل کاشانم , اما/ شهر من کاشان نیست/ شهر من گم شده است./ من با تاب, من با تب/ خانه ای در طرف دیگر شب ساخته ام) شعر صدای پای آب با اشاراتی به اساطیر و بهره گیری از عناصر هندی و بودایی, آگاهی و شناخت عمیق سهراب سپهری را از عرفان غیر اسلامی و غیر ایرانی و تلفیق این دو عرفان, نشان می دهد. جز این پایان شعر دعوتی است به درک درست عرفان و بهره گیری از آن در عصر معراج پولاد و اصطکاک فلزات سهراب در ازدحام صداهای گوناگون عصر ماشین باورمند گوش دادن به آواز حقیقت است و                      نگران گم شدن انسان در سطح سیمانی قرن.
صدای پای آب شاید از هر سروده دیگر آینه اندیشه و احساس سپهری می باشد.                                    

در این جا قسمتی از شعر بلند صدای پای                                                            آب را می خوانیم:
اهل کاشانم
روزگارم بد نیست.
تکه نانی دارم, خرده هوشی, سر سوزن ذوقی.
مادری دارم, بهتر از برگ درخت,
دوستانی بهتر از آب روان,
خدایی که در این نزدیکی است.
لای این شب بوها, پای آن کاخ بلند........

 
تاریخ : دوشنبه 88/5/19 | 9:29 عصر | نویسنده : ناصر صفری (بیرانوند)

فروغ فرخزاد

تولد: 8 دی، ????

وفات: ?? بهمن، ????

 فروغ در ظهر ? دی‌ماه در خیابان معزالسلطنه کوچه خادم آزاد در محله امیریه تهران از پدری تفرشی و مادری کاشانی‌ تبار به دنیا آمد.

شاعر معاصر ایرانی است. وی پنج دفتر شعر منتشر کرد که از نمونه‌های قابل توجه شعر معاصر فارسی هستند. فروغ فرخزاد در ?? سالگی بر اثر تصادف اتومبیل بدرود حیات گفت.

فروغ با مجموعه‌های "اسیر"، "دیوار"و "عصیان"در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد. سپس آشنایی با ابراهیم گلستان نویسنده و فیلمساز سرشناس ایرانی و همکاری با او، موجب تحول فکری و ادبی در فروغ شد. وی در بازگشت دوباره به شعر، با انتشار مجموعه "تولدی دیگر" تحسین گسترده ای را برانگیخت، سپس مجموعه "ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد" را منتشر کرد تا جایگاه خود را در شعر معاصر ایران به عنوان شاعری بزرگ تثبیت نماید.

بعد از نیما یوشیج فروغ در کنار احمد شاملو و مهدی اخوان ثالث از پیشگامان شعر معاصر فارسی است.

اما پوران فرخزاد خواهر بزرگتر فروغ چندی پیش اعلام کرد فروغ روز هشتم دی ماه متولد شده و از اهل تحقیق خواست تا این اشتباه را تصحیح کنند.

فروغ فرزند چهارم توران وزیری تبار و سرهنگ محمد فرخزاد است. از دیگر اعضای خانواده او می‌توان برادرش، فریدون فرخزاد و خواهر بزرگترش، پوران فرخزاد را نام برد.

فروغ با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد.

آخرین مجموعه شعری که فروغ فرخزاد، خود، آن را به چاپ رساند مجموعه تولدی دیگر است. این مجموعه شامل ?? قطعه شعر است که بین سال‌های ???? تا ???? سروده شده‌اند. به قولی دیگر آخرین اثر او «ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد» است که پس از مرگ او منتشر شد.

فروغ فرخزاد در روز ?? بهمن، ???? هنگام رانندگی با اتومبیل جیپ شخصی‌اش، بر اثر تصادف در جاده دروس،قلهک در تهران جان باخت. جسد او، روز چهارشنبه ?? بهمن با حضور نویسندگان و همکارانش در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد. آرزوی فروغ ار زبان خودش: « آرزوی من آزادی زنان ایران و تساوی حقوق آن ها با مردان است» « من به رنج‌هایی که خواهرانم در این مملکت در اثر بی عدالتی مردان می‌برند، کاملا واقف هستم و نیمی از هنرم را برای تجسم درد‌ها و آلام آن‌ها به کار می‌برم.»

آثار

 
تاریخ : دوشنبه 88/5/19 | 9:28 عصر | نویسنده : ناصر صفری (بیرانوند)

"ملک الشعرا بهار"

 

تولد: 1265 ه ش

وفات: 1330 ه ش

 

میرزا محمد تقی ، متخلص به بهاردر مشهد به دنیا آمد . پدرش میرزا محمدکاظم صبوری از شاعران دوره ی قاجار و ملک الشعرای آستان قدس رضوی بود . پس از در گذشت پدرش عنوان "ملک الشعرایی" به فرمان مظفرالدین شاه به او داده شد.

از هفت سالگی شروع به شعر گفتن نمود ودر 14سالگی به جمع آزادیخواهان و مشروطه خواهان پیوست . وی شاعری زبان آور ، محققی بزرگ ، نویسنده فعال و توانمند ، استادی لایق و روزنامه نگاری مبتکر و ارزشمند بود.

در حوادث تغییر سلطنت ، با مدرس همراه بود و با سلطنت رضا خان مخالفت کرد و پس از به قدرت رسیدن رضاخان ، نیز دستگیر شد و به زندان قصر منتقل شد. زندانی بهار حدود سه ماه طول کشید.

بهار در سال 1326 در کابینه ی قوام السلطنه وزیر فرهنگ بودو سرانجام در اثر بیماری سِِل که آن روزها بی درمان بود،درگذشت ودر تهران به خاک سپرده شد. بعد از ساختن یک ساختمان کوچک بر روی مزار او ، وبیت زیر را بر بالای آن روی کاشی نوشتند که هنوز پا برجاست:

 

عمری  گذراندیم  به  کام  دگران        ما درتشویش وخلق درخواب گران

القصه وطن را به دوچشم نگران        رفتیم و سپردیم به هنگامه گران

 

تألیفات معروف او عبارتند از: دیوان اشعار ، سبک شناسی ، تاریخ احزاب سیاسی و...

 

 


 • بالشت
 • ایرانی فون
 • راه بلاگ
 • اشکان دی ال